Monday

Monday

Supervisor Ms. Olga Emelianova
Level Group Grades 1-5
Day Monday
Description

Dance (Ms. Alina; Dance Room)
Soccer (Mr. Dilmurat; Soccer Field)
Handicraft (Mr. Arvan; 1 B Room)
Art Club (Ms. Maria; 3 A Room)
Board Games Club (Mr. Jonathan ; 2 A Room)
Chess (Mr. Salavat; 5 A Room)
American Recess Games for Kids (Mr. Comins; 1 C Room)
Debate Club (Mr. Daniel; 4 A Room)
Science & Experiment Club (Ms. Aurelie; 3 B Room)
Time Travel with Ms. Buschra (Ms. Buschra; 4 B Room)
Table-tennis (Mr.Nurtai; 3rd Floor Recreation Area)
Spelling & Reading Club (Ms. Samantha; 1 A Room)
Mental Maths (charges a fee; ICT Lab)
Robotics (ccharges a fee; 5 B Room)
Guitar Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)
Violin Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)

 

Tuesday

Tuesday

Supervisor Ms. Olga Emelianova
Level Group Grades 1-5
Day Tuesday
Description

Variety Club (Ms. Vimi; 5 B Room)
Outdoor Activities with Mr. Timo (Mr. Timo; 3 A Room)
Fun Games with Ms. Liz (Ms. Liz; 2 B Room)
Soccer (Mr. Dilmurat; Soccer Field)
Photography, Video & Animation Club (Mr. Jaco; 5 A Room)
Chess (Mr. Salavat; 2 A Room)
Fitness & Gymnastics (Ms. Olesia; Dance Room)
Handicraft (Mr. Arvan; 1 C Room)
Table-tennis (Mr. Nurtai; 3rd Floor Recreation Area)
Safari Club with Ms. Patience (Ms. Patience; 1 B Room)
Vocal Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)
Robotics (charges a fee; 4 A Room)
Komuz (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)
Mental Maths (charges a fee; ICT Lab)
Guitar Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)

 

Wednesday

Wednesday

Supervisor Ms. Olga Emelianova
Level Group Grades 1-5
Day Wednesday
Description Dance (Ms. Alina; Dance Room)
Soccer (Mr. Dilmurat; Soccer Field)
Handicraft (Mr. Arvan; 1 B Room)
Art Club (Ms. Maria; 3 A Room)
Board Games Club (Mr. Jonathan ; 2 A Room)
Chess (Mr. Salavat; 5 A Room)
American Recess Games for Kids (Mr. Comins; 1 C Room)
Debate Club (Mr. Daniel; 4 A Room)
Science & Experiment Club (Ms. Aurelie; 3 B Room)
Time Travel with Ms. Buschra (Ms. Buschra; 4 B Room)
Table-tennis (Mr.Nurtai; 3rd Floor Recreation Area)
Spelling & Reading Club (Ms. Samantha; 1 A Room)
Mental Maths (charges a fee; ICT Lab)
Robotics (ccharges a fee; 5 B Room)
Guitar Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)
Violin Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)
Vocal Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)

 

Thursday

Thursday

Supervisor Ms. Olga Emelianova
Level Group Grades 1-5
Day Thursday
Description Variety Club (Ms. Vimi; 5 B Room)
Outdoor Activities with Mr. Timo (Mr. Timo; 3 A Room)
Fun Games with Ms. Liz (Ms. Liz; 2 B Room)
Soccer (Mr. Dilmurat; Soccer Field)
Photography, Video & Animation Club (Mr. Jaco; 5 A Room)
Chess (Mr. Salavat; 2 A Room)
Fitness & Gymnastics (Ms. Olesia; Dance Room)
Handicraft (Mr. Arvan; 1 C Room)
Table-tennis (Mr. Nurtai; 3rd Floor Recreation Area)
Safari Club with Ms. Patience (Ms. Patience; 1 B Room)
Vocal Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)
Robotics (charges a fee; 4 A Room)
Komuz (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)
Mental Maths (charges a fee; ICT Lab)
Guitar Club (charges a fee; Multi-Purpose Area 4th Floor)

Tuesday

Tuesday

Supervisor Ms. Olga Emelianova
Level Group Grades 6-12
Day Tuesday
Description

Art Club (Ms. Maria, 6 A Room)
Table tennis (Mr. Nurtai, 3rd Floor recreation Area)
Vocal Studio (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Soccer (Mr. Dilmurat, Soccer Field)
Volleyball (Ms. Olesia, Sports HAll)
Debate (Mr. Aladdin, 8 C Room)
Chess (Mr. Salavat, 7 A Room)
Violin Club (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Origami Club (Ms. Yirang, 6 C Room)
Komuz (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Robotics (charges a fee, 7 B Room)
Guitar Club (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Taekwondo (charges a fee, Sports Hall)

 

Wednesday

Wednesday

Supervisor Ms. Olga Emelianova
Level Group Grades 6-12
Day Wednesday
Description Dance (Ms. Alina, Confernce Hall)
Soccer (Mr. Dilmurat, Soccer Field)
Basketball (Mr. Alexander, Sports Hall)
Film Making Club (Mr. Roy, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Math Strategy Club (Mr Gaston, 7 A Room)
Komuz (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Robotics (charges a fee, 6 B Room)
Chess (Mr. Salavat, 7 B Room)
Guitar Club (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Table tennis (Mr. Nurtai, 3rd Floor Recreation Area)

 

Thursday

Thursday

Supervisor Ms. Olga Emelianova
Level Group Grades 6-12
Day Thursday
Description Table tennis (Mr. Nurtai, 3rd Floor recreation Area)
Improv Club (Mr. Mike, 8 B Room)
Soccer (Mr. Dilmurat, Soccer Field)
Science Club (Ms. Margherita, Science Lab)
Basketball (Mr. Alexander, Sports Hall)
Violin Club (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Chess (Mr. Salavat, 7 B Room)
Critical Thinking Club (Mr. Femi, 7 A Room)
Robotics (charges a fee, 6 B Room)
Komuz (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Vocal Studio (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Guitar Club (charges a fee, Multi-Purpose Area 4th Floor)
Taekwondo (charges a fee, Sports Hall)